Akik követték az eddigi írásaimat, azok be tudják állítani a festéket és a pisztolyt. Mindenki ismeri az alap mozdulatokat és túl van a gyakorláson. 😉
Akkor kezdjük el egy egyszerű koponyával:
Használjunk egy szabadon választott A4 -es nyomtatott képet. Amire festünk, az legyen kb. dupla vastag mint egy fénymásoló papír. Vágjuk ki a koponya szemeit és az orrát, és az így kapott hátteret helyezzük el a felületünkön.
Kezdjük el kifesteni a koponyát szabad kézzel, és figyeljünk a téri mélység betartására. Én narancssárga festéket használtam körbe mindenhol, a homlokára egy pici citromot és a sötétebb tónusokhoz közép barnát.
koponya festése lépésről lépésre
Teljesen kirajzoltam az egészet és akkor visszaraktam a kivágott koponya sablonunkat, majd egy sötét barnával kifestettem a szem és orr gödröket.
koponya festése lépésről lépésre
Azután a koponyára még rámentem egy kicsi sötét színnel, ahova szükséges volt.
koponya festése lépésről lépésre
Levettem a háttér sablont és pirossal elkezdtem kifesteni a hátteret.
A koponya sablonját vissza raktam a képre, azért, hogy arra a részre ne kerüljön festék.
egyszerű koponya festése
Gyakorlásnak kiváló a koponya! Ha lesznek elkészült képek töltsétek fel nyugodtan kommentben. Jó gyakorlást mindenkinek!
Oldószeres, vagy vízbázisú festékek közül lehet választani. Én személy szerint jobban szeretem az oldószeres festékeket, de itt is mérlegelni kell ki hol tudja használni. Például, aki a nappaliban makettezik annak a vízbázist ajánlanám, akinek szellőztethető műhelyben, garázsban vagy pincében van lehetősége ügyködni az választhatja az oldószeres festékeket is. Akkoriban, mikor én kezdtem, az oldószeres bázis festéket lehetett a legkönnyebben beszerezni kis mennyiségben. Ma már rengeteg féle-fajta festék létezik és sokan úgy árulják a termékeiket, hogy be van állítva a viszkozitás.
A sűrű a festék rengeteg szenvedést okozhat, és közben azt hisszük rossz a pisztoly. Hígítsuk túl a festéket, akkor a pisztoly tökéletesen fog működni de a festék nem takar, s egy helyre fújva megfolyik. Ha tudjuk a 2 végletet, akkor könnyebben tanuljuk meg a festék sűrűségének beállítását.
Nézzük ezt használat közben: Lapra készítsünk egy koponyát. Válasszuk ki a hozzá való színeket. Kezdőként 3-5 szín bőven elég. Egy halvány színnel rajzoljuk fel (1-3cm a pisztoly és a lap közötti a távolság) a főbb vonalakat, azután “ködölve” színezzük ki a koponyát. Ködölés: messzebbről megy a festék (akár 8-10 cm is lehet) úgy, hogy nem hagy határozott vonalat maga után, de szépen egyenletesen beszínezi a kívánt felületet. Ködöléssel lehet nagyon szép színátmeneteket és árnyékot csinálni. Ez után a koponyán lévő részleteket lehet kirajzolni, pl. fogak, varratok, repedések … stb. A pisztolyt nem feltétlenül kell kimosni minden szín között. Pl: sárga festékre mehet a fekete de fordítva nem, mert a tartályon belül keveredik a szín és egy 3. színt fogunk kapni, ez lehet, hogy pont nem oda illő árnyalat lesz. Ha a ködölés mozdulatot használjuk festék köd lesz a levegőben. Ez az ami miatt muszáj szellőztetni vagy szellőztető berendezést használni. Nagyobb munkánál érdemes pormaszkot vagy fényező maszkot használni, mert egészségre ártalmasak ezek az anyagok nagy mennyiségben. Aki lakásban, pincében, garázsban tevékenykedik készüljön arra hogy sűrűbben kell majd port törölni.
A következő bejegyzésben képekkel bemutatom, hogyan kell koponyát festeni.
Na, itt mindenki kiforrott elképzeléssel rendelkezik. De szerintem úgy válaszunk eszközt, hogy ezeket az apróságokat vegyük figyelembe:
Mennyi pénzt tudok rászánni?
Nem mindig olcsó az olcsó, és van, amikor a drága meg fölösleges. Olyat válasszunk, amihez alkatrészt is lehet venni, mert a tű egy rossz mozdulat és megsérül. Kezdőként meg főleg!
Mire is fogom használni?
Alkalmanként makettezéshez, műköröm díszítésre, vagy ténylegesen festmény vagy rajz készítésére.
A pisztolyvásárlásnál van egy fontos adat, ami számít. Ez a dűzni mérete. Lehet 0,2, 0.3, 0,5 stb.
Minél kisebb az érték, annál alkalmasabb rajzolásra, de nem megfelelő nagy fújásra. Például egy 0,2-es pisztollyal nehezen tudunk lefesteni egy 1:8 méret arányú repülő makettet egyenletesen, egy 0,5-ös méretű pisztollyal pedig nehezen lehet festeni mintát egy 1:24-es autó motorházának tetejére.
Az én első pisztolyom szinte csak arra az egy munkára volt hivatott, mert a nitrohigító teljesen megette a műanyag alkatrészeket és az összes tömítést. Abban az időben minden fiatal vagy kocsit, vagy motort bütykölt és így gyorsan híre ment a tuning trabinak. Rengeteg megkeresésem lett, és volt köztük fényező tanuló is, akitől próbáltam tudást csenni pár sörözés alkalmával. 🙂
Itt jött képbe az oldószeres bázis festék, de másodjára is ugyanazt a pisztolyt tudtam megvenni. Szenvedni tökéletes volt, de érdemleges sikerhez nem vezetett.
Egy barátom külföldi útja során vásárolt nekem egy kínai pisztolyt, ami már egy szinttel magasabb minőség volt.
2005-ben-amikor egy designoktatáson vettem részt a Standox jóvoltából- Sata graph 2-t kellett megvásárolnom. Ez egy mérföldkő volt minőségben, de hiába, nem tudtam vele dolgozni, mert egyszerűen nem állt kézre. Nehéz volt és hatalmas. Szép lassan különböző pisztolyokkal próbálkoztam és mindig tönkre ment benne valami (volt, hogy bicikli küllőből próbáltam tűt csiszolni :)).
2009-ben ismertem meg egy magyar forgalmazót, és az ő általa árusított AD319 típusú pisztoly nekem nagyon bejött, és ami a legfontosabb, hogy tudtam pótalkatrészt vásárolni hozzá elfogadható áron.
10 évig használtam rendszeresen, de most már Iwata-val is dolgozok. Igaz, ez egy magasabb árkategória, viszont minőségben is sokkal jobb.
A következő bejegyzésben a festék kiválasztásáról lesz szó.
Akkor kövesd a bejegyzéseimet és bepillanthatsz a kulisszák mögé.
I. Rész
Alapok. Mi az, amire szükségünk van a kezdetekhez.
Pisztoly, kompresszor, festék. Ezek kellenek ahhoz, hogy airbrushról beszélhessünk.
2 beállításra kell figyelnünk:
Az első a levegő nyomás. Mindig 1-1,5 bar körül kell lennie.
A másik a viszkozitás, azaz a festék sűrűsége. Nagyon hasznos, ha van fényezési alapismeretünk. A nem megfelelő sűrűség miatt számos hiba tud előjönni használatkor. Pl. nem akar kijönni a festék a pisztolyból, recsegő ropogó hangja van, és galacsin szerűen dobálja a festék pöttyöket.
Több mint 20 évvel ezelőtt, amikor elkezdtem, nagyon kevés információhoz lehetett hozzájutni itthon. Összespórolt kis pénzemből megvettem a legolcsóbb makettező airbrush pisztolyt és rákötöttem az otthoni kompresszorra. A levegő tömlő azonnal elszakadt a maximálisra állított levegőnyomástól. Ezt később akvarisztikai levegő csővel helyettesítettem, mert annyira tönkrement.
A polcon turkálva belebotlottam 3 doboz Trinát zománc festékbe, ami olyan sűrű volt mint a tejföl… rossz ötlet volt a pisztolyba beleönteni.
Hosszú órákat töltöttem azzal, hogy ezekre a bealításokra magamtól rájöjjek. Igaz, volt lehetőségem a garázsban molyolni, de ami ennél is fontosabb volt, az a kitartásom.
Közel 1 napnyi beállítás után nekikezdtem életem első munkájának. Norbi barátom trabantjának motorháztetejére egy vagány kisördögöt készítettem szabadkézzel.
Ha a rengeteg nehéz perc után nem jön a sikerélmény, biztosan a kukában végezte volna az airbrush szett.
A következő részben a pisztoly kiválasztásáról lesz szó.
A bukósisak festésről. Árak, infók, hogy könnyebb legyen eligazodni. 🙂
Minden egyes munka egyedi, így az árajánlatot is személyre szabottan kell meghatározni. Viszont elkészítettem egy kis iránymutató leírást, hogy lásd, kb mivel számolhatsz. Az alábbi leírás sérülésmentes, ép, újszerű felületekre készült airbrush festésre vonatkozik, az esetleges javításokat ez az ár nem tartalmazza.
Star
Bukósisak airbrush festés
A fenti képeken egyszerű bukósisak design és festés látható. Egy ehhez hasonló sisak festése 65 000 ft-85 000 ft.
Harley Davidson
Bukósisak airbrush festés
Ez a minta közepesen bonyolult, főleg figurális ábrázolás, nem teljesen kötött sablonnal. Egy hasonló sisak design és festés 85 000 ft- 100 000 ft.
BMW
Bukósisak airbrush festés
Közepesen bonyolult sisakdesign, nonfigurativ mintával. 85 000 ft- 120 000 ft.